יוצרים, אמנים ומובילי תרבות בקהילה: מועצת הפיס קוראת לכם! כל המידע על הקולות הקוראים לשנת 2022

יוצרים, אמנים ומובילי תרבות בקהילה: מועצת הפיס קוראת לכם! כל המידע על הקולות הקוראים לשנת 2022

השבוע פרסמה מועצת הפיס לתרבות ואמנות את הקולות קוראים לאמנות ויצירה לשנת 2022. התמיכה השנתית של המועצה מסתכמת במליוני שקלים, וכוללת בתוכה מגוון ערוצי תמיכה, כאלו המיועדים לאמנים, ליוצרים ולגופים המייצרים תרבות, ובמקביל- גם לגורמים רשותיים האחראים על הובלת התרבות בקרב הקהילה.
חשוב לציין, במסגרת המענקים של המועצה אין התייחסות קונקרטית למגזר החרדי, לא קיים מסלול תמיכה מותאם או ייחודי, ואפשרויות התמיכה הן כחלק מההגשות הכלליות.

החסרון: לאמנים ויוצרים חרדים מורכב לעמוד בסטנדרטים מקבילים לאלו של האמנות הכללית. לאמן/ית חרדי/ת קשה להגיע לרמת ביצוע הדומה לקולגה שלו בעולם הכללי. מקורות ההשראה, ההכשרה המקצועית והכלים האמנותיים העומדים לרשותו דלים יותר. בנוסף, מאתגר מאוד לבחון יצירה ואמנות חרדית כשכלי המדד הם האלו הכלליים, ולא כאלו שיש להם ההבנה וההכרות עם השפה והתרבות הייחודית למגזר.

התוצאה: לא פשוט לאמן חרדי להצליח ולקבל מענק יצירה מהמועצה.
יחד עם זאת, בהחלט שאמנות איכותית חרדית זכתה במהלך השנים לתמיכה ולזכייה במענקי המועצה. כדוגמת היוצר יצחק אזולאי, היוצרות אמינה מעטוף, שרהלה גרוס, ובתיה ספרא. 
במקביל למסלול היוצרים והאמנים, ישנו תחום אמנות בקהילה המיועד למובילי תרבות רשותיים. במסגרת הקול הקורא, ישנן למעלה מ- 10 תכניות ומיזמי אמנות שונים, אותן יכולות הרשויות להגיש. מרבית התכניות הללו פועלות בשיתוף ובהובלה של גופי תרבות שנבחרו על ידי המועצה. צורת ההגשה של הרשויות היא באמצעות שגרירי הפיס, נציגי הפיס שנבחרו על ידי הרשויות. השגרירים הם אלו שמבצעים את ההגשה בפועל, והם אלו שגם יתעדפו את ההגשות הרשותיות השונות.
הרשויות החרדיות נתקלות בקושי, משום שמרבית התכניות המוצעות במסגרת אמנות בקהילה אינן מותאמות מגזרית. בנוסף, ישנו קושי למובילי תרבות חרדית ברשויות מעורבות, משום שהשליטה על ההגשות ועל התעדוף שלהן- נמצאת בידי השגריר הרשותי, ולא תמיד ניתן מקום מותאם ויחסי לקהילה החרדית.

אז מה אנחנו ממליצים לאמנים וליוצרים?
לקרוא היטב את הקולות הקוראים, להתרכז באלו הקשורים לעולמות העיסוק שלכם, (הקולות הקוראים נחלקים לתחומי האמנות השונים: אמנות פלסטית, ספרות, אמנות במה, ניו מדיה) ולהבין אם יש מענק ספציפי המתאים לכם ולעשייה האמנותית שלכם. במידה וזיהיתם קול קורא מתאים- קראו בעיון את מטרותיו, את תנאי הסף שלו, ועברו על טופס ההגשה הכולל את כל הפרמטרים והנספחים אותם תתבקשו להגיש במסגרת הבקשה.
נראה לכם שאתם עומדים בתנאים וראויים לתמיכה? קדימה, מלאו את הטופס מתוך מחשבה והשתדלו להציג את עצמכם ואת עבודת האמנות שלכם ככזו הראויה לתמיכה הכספית.
בהצלחה!

מעוניינים בסיוע מקצועי שלנו?
במהלך השנים, צברנו נסיון בהגשת קולות קוראים ובהכרות מעמיקה עם תפיסת העולם של המועצה. נשמח לסייע לכם בבחינת התאמה להגשה, ובליווי ההגשה כך שתהיה מקצועית וסיכויי הזכייה שלה יעלו.
איך זה עובד?
אמנים המבקשים להיעזר בנו, ונמצאו על ידינו מתאימים ובעלי סיכויי זכייה, יוכלו להשתתף בזום הדרכה בו נלמד את הקולות הקוראים לעומק, ונבין את כל הפרוצדורה הטכנית והנדרשים בכדי לבצע הגשה תקינה.
בנוסף, האמנים הללו יקבלו ליווי אישי בבניית נספחי התוכן. כשהמטרה היא כתיבה בשפה מקצועית, וחידוד הרעיון כך שיבטא את הערך המוסף של האמנות שלהם, והנכחה של הרגע התרבותי הרלוונטי
חשוב לציין, הקולות הקוראים הרלוונטיים לליווי שלנו הם:
הפקה חדשה בתחומי תיאטרון מבוגרים ותיאטרון בובות
קידום וחשיפה של יצירות חדשות במוסיקה

לפניות ובחינת אפשרות ליווי בהגשה מוזמנים לפנות אל מלכה:
טלפון: 055-6783036
מייל: malka@tar-but.org

מלכה לאנדא

רכזת פעילות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט