קרן יוצרים עצמאיים

קרן יוצרים עצמאיים

יועץ משרד התרבות למגזר החרדי: "לראשונה, מענה לאמנים חרדים במסגרת הקרן ליוצרים עצמאיים"

משרד התרבות והספורט פרסם בימים אלו 'קול קורא' לקבלת מענקים עבור יוצרים עצמאיים לשנת 2021.
זאת, במטרה לסייע לאמנים בתחומי אמנויות הבמה (מוסיקה, תאטרון, מחול) והאמנות הפלסטית לקדם את עצמם ואת יצירותיהם.

במסגרת קול קורא זה ייתן המשרד מענה ליוצרים עצמאיים הנמנים על קבוצות 'בעלות ייחוד תרבותי': החברה הערבית, קהילת יוצאי אתיופיה והחברה החרדית – אוכלוסיות יעד הסובלות מתת מימון וייצוג תרבותי, עובדה המונעת מהיוצרים העצמאיים קבלת סיוע ממשלתי במשך שנים רבות.

מענה למטרה זו יינתן באמצעות: מתן עדיפות בתנאי הזכייה; שריון 30% מהתקציב לחלוקה בכל אחד מתחומי הקול הקורא ליוצרים בעלי ייחוד תרבותי; עריכת תנאי סף ואמות מידה ייעודיים בשלב הגשת הבקשות; התאמת בדיקת איכות ההצעות. כל אלה במטרה להגביר את הנגישות להשקעה ישירה ביצירות ובכך ליצור שוויון הזדמנות אמיתי לכלל היוצרים העצמאיים.

חלק מההקלות האמורות נקבעו בעקבות הדיוק שנוצר כתוצאה מרצון וצורך להתאמתן המלאה עבור החברה החרדית:
מספר מופחת של שנות ניסיון; סכום מופחת של השתתפות עצמית; הכרה באחת היצירות שהועלתה כעבודת גמר, מתוך דרישת ניסיון בהעלאת 3 יצירות; מתן מענה להכרה ביצירות בשל העדר בימות וחללים מקצועיים בחברה החרדית – באמצעות ליווי מקצועי בר סמכא בחברה או הכרה בפעילות מקצועית נתמכת של המשרד.

גם בשלב בדיקת איכות ההצעות נקבע כי בחינת מדדי איכות היצירות תיבחן בהתאם למאפייניו של המגזר הרלוונטי; בדיקת הניסיון המקצועי הקודם של היוצרים תיערך בשים לב להשתייכותו המגזרית, כאשר אף נקבע לראשונה כי וועדות השיפוט, אשר יבחנו את האיכות המקצועית של הבקשות, יכללו לפחות שופט אחד מהחברה הערבית ושופט אחד מהחברה החרדית, בכל אחד מארבעת תחומי התרבות השונים.

ללא ספק מדובר בבשורה של ממש, ונראה כי הסיכוי לזכייה במענק, עבור אמנים איכותיים העומדים בקריטריונים הנדרשים, הינו ריאלי ואפשרי.

אז מה נדרש?

  1. לקרוא בעיון את הקול הקורא, ולהבין מהם תנאי הסף והקריטריונים הנדרשים בכדי להגיש בקשה למענק במסלול הנמוך (10,000-20,000 ש"ח) או הגבוה (20,000-100,000 ש"ח). הגשה למסלול הגבוה דורשת, כמובן, עמידה בתנאים נוספים, והיא מותאמת לאמנים ברמה גבוהה הפועלים במשך שנים במרחב האמנותי ומעוניינים לבקש תמיכה בפרויקט מקיף ורחב מהמענקים המיועדים למסלול הנמוך והינם ממוקדים ומצומצמים יותר.
  2. לשים לב לטבלת הניקוד המציינת את פילוח הנקודות בהתאם לתנאים ולקריטריונים השונים. ככל שהבקשה שלכם תזכה בניקוד גבוה יותר- הסיכוי שלכם למענק גדל.
  3. לעיין בטופס הבקשה, להבין במדויק מהם פרטי המידע, הנספחים, הטבלאות התקציביות והתיאורים שיש למלא בכדי להגיש בקשה.
  4. לוודא שיש לכם כל הפרטים הטכניים, ובעיקר להקדיש תשומת לב רבה לאופן בו אתם ממלאים את שדות התוכן. קורות החיים האמנותיים שלכם, התמה העומדת מאחורי היצירה אותה תרצו להפיק, ההשפעות של העבודה האמנותית שאתם מבקשים עבורה מענק- כל אלו צריכים להיכתב מתוך מחשבה ובאופן מדויק ונאות ככל הניתן.
  5. למלא את טופס הבקשה הדיגיטלי עד לתאריך ההגשה האחרון: 7.10.21

שימו לב:
כאן תוכלו לקרוא בפירוט אודות הקול הקורא (התרכזו במענקים לטובת פיתוח יצירה, מענקי השתלמויות או ייצוא אמנותי לחו"ל פחות אטרקטיבי לאמנים חרדים, מה גם שמרבית התקציב- 80%- מיועד לפרויקטים אמנותיים ופיתוח יצירות בישראל.
זו דוגמה לטופס הבקשה הדיגיטלי. כמובן שלא ממלאים אותו, אלא את הטופס באתר. השתמשו בדוגמה כדי להיערך להגשה ולהכין את כל הנדרש, הטכני והתכני.
עד לתאריך 12.9 תוכלו לשלוח שאלות הבהרה במייל לגוף המנהל את הקרן. כותבים לכתובת זו: management@kerentarbut.co.il. 
בשאלתכם, כתבו את שמכם, מספר הטלפון וכתובת המייל שלכם, פרטו את שם הקול הוקרא ומספר הסעיף אודותיו הינכם שואלים.

איך האיגוד יכול לסייע לכם?
כמיטב המסורת של האיגוד, אנחנו כאן כדי לסייע לכם בהליך הגשת בקשה איכותית שתמקסם את סיכויי הזכייה שלכם ותייצג אתכם בנאותות.

כך תוכלו להיעזר בנו:
פגישת ייעוץ והכוונה- בזום או בפרונטלי, אנו מקיימים פגישות ייעוץ בהן נחשוב יחד על מה מתאים ונכון לכם, ואיך כדאי להציג את עצמכם ואת הרעיון שלכם.
ליווי מלא בתהליך הגשת בקשה- אם אתם אמנים שמדברים את השפה שלנו, ויש לכם רעיון שמלהיב גם אותנו, נשמח לקחת חלק משמעותי בחשיבה, בפיתוח הרעיון, בהגשה בפועל, ובעז"ה גם בביצוע אחרי שיתקבל המענק 🙂

דברו איתנו: במייל malka@tar-but.org או בטלפון 055-6783036 

עדכון:
משרד התרבות והקרן ליוצרים עצמאיים מבקשים להודיע על קיום מפגש מידע וחשיפה ב'זום' ליוצרים עצמאיים מקבוצות 'בעלות ייחוד תרבותי' – החברה הערבית, קהילת יוצאי אתיופיה והחברה החרדית – במהלכו תועבר הדרכה והכוונה מטעם הקרן ליוצרים עצמאיים, לצד נציגים של משרד התרבות. 

במפגש ישתתפו: גב' קרן כרמל, מנהלת תחום מחול במשרד התרבות; נציגי הקרן ליוצרים עצמאיים: מר איתן טביב – מפעיל הקרן ומר גדי ביטון – מנהל הקרן; נציגי קבוצות 'בעלות הייחוד התרבותי' מטעם משרד התרבות והספורט: גב' לובנה זועבי, מנהלת תחום תרבות ערבית; גב' תטייר מהרי, מנהלת תחום מתקנים; ישראל חשין, יועץ המשרד לענייני המגזר החרדי.

במסגרת המפגש, יינתן הסבר על מטרות הקרן, התנאים הנדרשים ואופן ההגשה המיטבי לקבלת מענק, ויינתנו תשובות לשאלות בנושא 'הקול הקורא' בכלל ופרטי המענה הייחודים לקבוצות 'בעלות הייחוד התרבותי'.

המפגש יתקיים בע"ה בזום, ביום רביעי, כ"ג תשרי תשפ"ב, אסרו חג סוכות, 29.9.2021, החל מהשעה  13:00 ועד לשעה 14:30.

ההשתתפות חופשית, אך מותנית בהרשמה מראש.

בהצלחה רבה, שנמשיך ליצור עבודות אמנות נאותות המותאמות לקהילה החרדית, נובעות מתוכה ומוכוונות לתוכה.

מלכה לאנדא

רכזת פעילות

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אשמח לפרטים על המענק של הקרן לאומנים חרדים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט