הספרייה – תכניות אמנותיות למרחבים הקוליים

הספרייה – תכניות אמנותיות למרחבים הקוליים

אנחנו אולי לא יודעים לומר אם יוצאים מהסגר או שבכלל אנחנו לקראת החמרה, מה שאנחנו כן יודעים לומר: למרחבים הקוליים יש מקום מרכזי בצריכת תרבות בקהילות של כולנו,
בתחילה השמשנו בהם כי היינו חייבים, אבל אם תסתכלו על נתוני ההאזנה שלכם תגלו שהם הרבה יותר משמעותיים ממה שאתם חושבים. זו הזדמנות לצלול פנימה להעמיק באיך משתמשים נכון בתוכן ולקבוע סטנדרט נאות לאופי ההשמעות שאנחנו מעניקים למאזינים שלנו.

בשלושת החודשים האחרונים למדנו טוב טוב את העולם הזה, אספנו עשרה אמנים מעולים, כאלה שאנחנו מאמינים ביכולת שלהם ליצור אמנות שהקהל אוהב ושבאותה המידה היצירה שלהם שומרת על סטנדרט של איכות.בנינו קורס שחקר את הדרך להשתמש נכון בפלטפורמה שהיא טלפון ואספנו כלים נכונים לבנית של תכניות למרחק הקולי. 

אז כמה דברים שחשוב לזכור: 
1. הכל בשירות התוכן!
אין תחליף לסיפור טוב, לבחירת המילים, למשמעות ומסר שעובר באופן מתוחכם ואינטלגנטי, רק כשהמילים שם אפשר להתחיל לעבוד. כל כך הרבה פרטים וחלקים מרכבים תכנית קולית טובה: דיקציה, הגיה, קצב דיבור, העוצמה  ואפילו המרחק מהמיקרופון.

2. התפאורה – נופים קוליים 
בדיוק כמו שהיא חשובה על הבמה, היא חשובה גם בתכנית קולית. הצלילים הם צבעים והמוסיקה היא החלל ועל היוצר "לעצב אותה" שתהיה מותאמת לאוירה, לתוכן ולמילים. הצלילים הם הרקע, התלבושות והאופי של ה"מופע".

3. טלפון לא בנוי לשדר מוסיקה מורכבת – הרמקול בטלפון הופך צלילים שמורכבים משכבות לצליל אחד – המשמעות היא שאם ננסה לשדר כמה צלילים (לדוגמא מוסיקה של כמה כלי נגינה ביחד – כל שיר מוכר בעצם) נשמע צליל צורם ולא ברור

4. רמקול טלפוני מעוותת קולות גבוהים – לכן לא נשתמשים בכלים כמו כינור, צלילים גבוהים של גטירה, צעקות של ילדים וכו'.

5. שידור בערוץ אחד – יש להקפיד על 'בידוד צלילי' ז"א קולות נפרדים.

קבלו אותם:

במחשבה שנויה /אסתי לסיצין

קהל יעד: נשים ונערות
לצפיה בדרייב לחץ כאן
כמה מילים על הפודקאסט
סידרת פודקאסטים של דעה אקטואליה מתוך מעגל החיים הדינמי שלנו על הכדור המתגלגל שעולם שמו. הכיף וההומור עוברים הפעם מהבמה אל רצועת השמע-הפודקאסט- ומביאים לכם מחשבה שניה שנונה חדשה  ומרעננת.  אסתי ליסיצין, שחקנית מאלתרת ויוצרת מגישה את ”במחשבה שנויה”.
 

מה נשמע / חני שטרן

קהל יעד: נשים ונערות
לצפייה בדרייב לחץ כאן
כמה מילים על הפודקאסט: פודקאסט שמדבר מוזיקה, נפש ונשמה. הפרקים עוסקים באופן שבו מוזיקה משפיעה עלינו ואיך אפשר להשתמש בה באופן רוחני. לפעמים אדבר אתכן, לפעמים אארח מוזיקאיות, או כאלו העוסקות בתחום הנפש, ולפעמים, במקום לדבר, פשוט אנגן לכן בפסנתר, ואתן למוזיקה לספר את הסיפור. בכל מקרה, הוא יקח אתכן למסע אומנותי זורם, מרגש ומלא רוח.

בצידי דרכים /שרהלה גרוס

קהל יעד: נשים ונערות
לצפיה בדרייב לחץ כאן

כמה מילים על הפודקאסט:

בשביל רוב האנשים 'לצאת לטיול',  זה: ים, נחל, סמטא או מוזיאון.
בשבילי לצאת לטיול זה: לקחת רב קו ולצאת לתחנה מרכזית, לעלות לאוטובוס הראשון ולהפליג לאן שלא ייקח אותי,  חיפה, ירוחם, הוד השרון, יבנה, הכל הולך..
וזה לא שאני חושבת שבטבע או בעיר העתיקה זה לא מדהים לטייל, אני פשוט חושבת שלסיפורים שמספרים הים וההר והסימטא, המון אנשים באים להקשיב.
ואני רוצה להקשיב לסיפורים שאף אחד לא מחפש.. אלה שמתחבאים בתחנת אוטובוס ישנה, בקיוסק שבתחנת הדלק, או על הספסל בגינה הציבורית באנשהו.
מזמינה אתכם לטייל איתי בפודקאסט החדש שלי: 'בצידי דרכים'

החיים מספרים על עצמם / שרה צויבל

קהל יעד: אוכלוסיה בוגרת/גמלאיות
לצפיה בדרייב לחץ כאן
כמה מילים על הפודקאסט  סדרת פודקאסטים אינטראקטיביים-החיים מספרים על עצמם-לכתיבת סיפורי חיים לגמלאיות. בסדרה המאזינות תהנינה מחומרים מענינים ותרגילי כתיבה שמטרתם לענות על הצורך האוניברסלי של סקירה לאחור בגיל מתבגר. כדי שתיווצר אפשרות של שיתוף ומשוב מן הקבוצה, יפתח קו טלפוני להשמעת התוצרים ואחרי עריכתם תוכלנה גם חברות הקבוצה לשמוע ולהנות.

שני ארנקים וגנב אחד/ ר' שרגי

קהל יעד: ילדים
לצפיה בדרייב לחץ כאן
כמה מילים על הפודקאסט: ר' שרגי, השחקן האהוב על הילדים, המוכר מההצגות האהובות,  יוצא מהבמה לתוך סידרת פודקאסטים עשירים המותאמים למרחב הקולי . עם מבחר סיפורים מוקלטים וערוכים בשילוב אפקטים, צלילים ו'נופים קוליים', כך שהילדים חשים כאילו הם רואים את  הסיפור במו עיניהם.   

ארנקו של ר' אייזיק הסוחר, המכיל בתוכו סכום עצום של 500 זהובים, נגנב ע"י לוקאש בעל אכסניית הדרכים. 
אייזיק חש שכל עולמו התהפך עליו; מסוחר אמיד הוא הופך לעני  ואביון..  אבל למרות שבאותו רגע הכל נראה שחור וחסר תקווה, הנה הוא מצא את הפתרון  המבריק….
סיפור מהנה ומרתק המוביל את הילדים ליצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה. והבנה שגם כשהכל נראה אבוד תמיד יש מוצא!

אוירון במקום הראשון / רייזי גרינבוים

 קהל יעד: ילדים
לצפיה בדרייב לחץ כאן
כמה מילים על הפודקאסט : בסיפור משעשע ובקולו של ר' יוס'לה אייזנבאך, הוא מביא את קורותיו של 'אווירון' – חלקיק אוויר שנעלם פתאום ויצר שרשרת אירועים דרמטית, מלאת מתח ושעשוע. כך, הוא מטעים לילדים ידע חיוני, שובר מוסכמות ומשתף אותם בניסויים מרתקים  הניתנים לביצוע בזמן אמת, באמצעות אביזרים ביתיים נגישים.

מלכה לאנדא

רכזת פעילות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט