חמישי אמנותי #19

חמישי אמנותי #19

ערב טוב,
וחמישי אמנותי נעים לכולנו!
רק בשבוע שעבר עוד היינו כאן תחת מתקפת טילים, ובהשראת המילים המיוחדות של ריקי גלבשטיין הישר מהדרום.
כמה צריך להודות על כך שהנה חמישי נוסף בא אלינו, והוא שקט ורגוע. שרק ימשיך כך, בעזרת השם.
אז היום תהיה איתנו כאן לשעה של מפגש אומן אישי ומרתק שירי נשיאזמרת יוצרת עדינה ומקסימה, שוודאי רובכן כבר פגשתן. או לפחות שמעתן..

ברוכה הבאה שירי!
ספרי לנו על עצמך. קודם כל, מי את? איך את מגדירה את עצמך כאמנית? זמרת?
לא יודעת אם 'זמרת' זו ההגדה המדויקת. אולי יוצרת. זמרת ומוזיקאית יוצרת.

ומהי העשייה האמנותית שלך?
אני בעיקר שרה בכל מקום ששמים אותי 🙂 עוסקת בהמון דברים סביב המוזיקה- הקלטות אולפן (בואו לבקר!) הפקות קולולם, קומזיצים והופעות עם הרכב נגניות מהמם, משתדלת לעשות מקום בתוכי כדי שיבואו שירים, מתפללת לשלוח אותם הלאה לעולם שימצאו אוזניים קשובות ולבבות.

בואי נחזור קצת אחורה. מאיפה את באה, מהם התחביבים שלך? איך ומתי נוצר החיבור שלך אל עולם הנגינה?
גדלתי בנתניה כבת לאמא מורה למוזיקה אמנית מדהימה, שדאגה להשכלתי המוזיקלית מגיל אפס. היינו שרים ומנגנים המון. היא לימדה אותנו קולות שניים לזמירות שבת כבר בכיתה א'. היה לי טייפ קטן ואספקה בלתי נלאית של קלטות ריקות. עד היום אני שומרת קופסא עם המון קלטות שהקלטתי, מלאות שירים וסיפורים ועולמות שלמים. גדלתי על מוזיקה שהיתה אז נחשבת פחות קלאסית ומינסטרימית.. אהרון רזאל, עדי רן ונוספים. זה המוזיקה שעד היום אני הכי אוהבת בעולם. כיום אנחנו בחיפה, יש לי שני ילדים מתוקים מדבש, שאחד מהם מיוחד במיוחד 🙂 אתגר לא פשוט שהביא אותי להרבה מקומות כואבים עם עצמי, אני בטוחה שזה השפיע על היצירה שלי. תחביבים את שואלת.. לישון נחשב? שוקולד נחשב?..

ואיפה רכשת השכלה מוסיקלית מסודרת? 
למדתי כילדה נגינה על כמה כלים, היתה לי זכות ללמוד במגמת מוזיקה מהממת בשנות התיכון, עשינו בגרות במוזיקה, היתה מקהלה קבועה בה שרנו שירים בשלוש וארבע קולות, קונצרטים, כיף גדול. משם בא הרבה מהידע שלי. וכמובן, ממשיכה ללמוד ולדייק את המקום שלי במוזיקה. קורס סאונד, פיתוח קול כמובן לאורך השנים, אבל בעיקר בעיקר פותחת עיניים ואוזנים סביבי ולומדת מהנסיון.

פנקי אותנו באירוע מיוחד שצרוב בזכרונך..
לא אשכח אף פעם את ההופעה הראשונה שלי על במה מקצועית. עם תזמורת כלים שלמה, וזמרת גדולה אחרת.. לא היה לי מושג מה זה טלפרומפטר, ליין אפ, באלאנס, אין איר.. כולם היו עסוקים סביבי ודיברו מילים מפחידות והתרוצצו בפנים רציניות כאלה.. רציתי לברוח. אני זוכרת איך יצאתי עם הפלאפון החוצה ו"דיברתי" עם השם שיציל אותי משם והצילו בטח הולך להיות נורא.. אבל אז הגיע הקהל, נשים כאלה מתוקות ומיוחדות שפשוט ישבו שם, חייכו אלי, שרו איתי, וניצחנו יחד הכל. הן סתם היו נחמדות לזמרת ביישנית ולא מוכרת, ולא ידעו כמה חסד אפשר לעשות עם חיוך קטן, או מילה טובה בסוף הופעה.

ועוד אחד שאת לא שוכחת עד היום.. אולי איזו פשלה שקרתה לך במהלך השנים?
זוכרת בהחלט. בקיץ שלפני הקורונה שרתי במחזמר 'נשארנו אחרונים' של פנינה פקשר בבנייני האומה. יום לפני המופע פתאום מתברר לזוועת כולם שבעקבות רצף טעויות ואי הבנות- קבענו קולולם מושקע של ערב הורים לאותו תאריך של המופע 'נשארנו אחרונים'. אני זוכרת את ההלם שלי ושל הרכזת והמנהלת וכל הצוות שהתקשר אלי בשרשרת (באמצע חזרה גנרלית בבנייני האומה). אחרי מיני התקף לב- ועשרות אלפי טלפונים ותיאומים- נדחה הקולולם ליום שאחר כך. המנהלת שם לא ממש אוהבת אותי עד היום 🙂

ספרי על הקולולם. מה זה העב"מ הזו? 
קולולם זה קסם. קסם של ציבור שלא קורה בשום מופע שירה אחר. המטרה היא ליצור קליפ משותף בביצוע של הקהל. אנחנו לומדות שיר חדש, מעובד קולית ל-3 תפקידים, יש צוות הקלטת שטח וצילום, יש אתגר וחוויה גדולה של שיתוף. ראיתי הרבה נשים ונערות מתקלפות לאט לאט בקולולמים האלה, ושרות את תמצית ליבן בלי החשש הקבוע של מה יחשבו ואיך אני נראית מהצד. חוויה מהממת ומומלצת.

איזו עשיה מיוחדת ומגוונת, שירי! נראה שהעולם שלך מלא ביצירתיות ובתחושת סיפוק אמיתית. יש איזה חלום שטרם הגשמת? משהו שאת מקווה להצליח להגיע גם אליו?
המון דברים. להקליט שירים מקוריים עם עיבודים מוקפדים כמו שמגיע לציבור שלנו. יש לי רעיונות לכלמיני מופעים. רוצה לעבוד עם אמניות מופלאות שיצא לי להכיר פה ושם. חולמת להוציא אלבום יום אחד. רוצה סופסוף לעשות סדר יסודי בארונות בבית.. 🙂
טעימה ממיני מופע שהפקנו בקורונה: רק תהיה מתגעגע-לצפייה

מילה שלך על מרחב האמנות והתרבות החרדי. משו שחשוב לך לומר. שחשוב שיקרה. 
לדעתי, חשוב שיהיה מה שכבר קורה לאט לאט- קהלים שפתוחים לז'אנרים נוספים של אומנויות במה (לא רק סטנד אפ 🙂
מופעי תיאטרון משובחים וקהל שקונה כרטיסים אליהם, תקציבים (!!!) 
וכמובן עוד ועוד יצירה נשית שבאה מאמונה, מאהבה, מכיף! מכישרון! 

תודה על הבמה המרגשת הזאת להכיר, אתן מוזמנות להיות בקשר במייל, לכתוב ולשתף ולקבל שירים ותכנים מידי פעם..
shiri0548477673@gmail.com
לכניסה לתיק העבודות שלי, לחצי כאן!

 

מילה משלנו:
יוצרת ומוסיקאית, כך שירי בחרה לדייק את ההגדרה שלה, וזה אולי קצת מה שהיה חסר לנו כאן.. 
עולם המוסיקה הנשי החרדי התפתח מאוד בשנים האחרונות וניצני יצירה למוסיקה מקורית היא הבשורה הטובה ביותר לעולם הבמה שלנו.. עד לא מזמן הצורה בה מוסיקה הגיעה אל הבמה היתה כולה 'קאברית'- גרסאות כיסוי לשירים של אחרים, ואת כלי הנגינה החליפו הפלייבקים, שזה חינני כמובן – אבל לא דומה לדבר האמיתי: יצירה מוסיקלית מקורית כזו שנוצרת מבפנים, מתוך עולמות התוכן של היוצר, מוסיקה שמספרת סיפור, שמפעילה אותנו השומעות, שפורטת על הרגש ובכוחה להשפיע ולקרב.
תנו כח ליוצרות, אלה שמוכנות לעשות את המעשה שיקח את עולם הבמה שלנו קדימה, יאפשר חוויה בוגרת יותר, נאותה יותר ומטבע הדברים עוצמתית יותר! 
(דניאל כהן, מנהלת אמנותית. איגוד חרדי לתרבות ואמנות) 

 
מלכה לאנדא

רכזת פעילות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט