חמישי אמנותי #17

חמישי אמנותי #17

קיץ בריא לכולכן!
כמה נחמד לחזור לשיגרה, ולהתחיל לחשוב ולתכנן את הקיץ, כשהפעם, בעז"ה, יש תקווה אמיתית שהקורונה מאחורינו.
אז רגע לפני שתגלשו הלאה, ותשכחו שפסח היה פה אי פעם לפני רק.. פחות משבוע!
בחרנו לתת לכן היום הצצה לעולמה של אחת המפיקות היותר מוערכות במרחב שלנו.
חני רובינשטיין, מפיקת תכניות במה איכותית ומקצועית, הרחיבה את קולאז' היצירה שלה, והשיקה סרט דרמה לנערות ולנשים. הסרט הוקרן לראשונה בחג הפסח, ובקשנו מחני לשתף אותנו במה שהוביל אותה לשם, ובחוויה שלה כמפיקה.

קדימה, חני, הבמה שלך:
שלום גם לכן, ותודה על ההזדמנות!
קוראים לי חני רובינשטיין. מפיקת תוכניות ותיקה, ומנחת תוכניות במה.
בפסח האחרון יצאתי בסרט חדש "אש באויר".

איך הכל התחיל?
כשהייתי בת 22 –  נבחרתי להנחות ערב השקה של תנועת נוער חרדית חדשה בהשתתפות נציגים בכירים ממשרד התרבות והחינוך.
העליתי תכנית מרשימה, בליווי קטעי הנחיה שלי. מנכלית משרד החינוך ניגשה אלי בסיום האירוע-ואמרה לי: "כשעלית לבמה-חשבתי לעצמי: אירוע  כל כך מכובד, והעלו ילדונת צעירה לבמה… כעת-אחרי החוויה שחווינו הערב -אני נותנת בך אמון- שאת יכולה להעביר את הערכים שחשובים לציבור החרדי-עם הכלים האיכותיים והמקצועיים ביותר."
מאז- שמתי לעצמי מטרה להעביר מסרים חדים, עוצמתיים ונוגעים עם הכלים וההפקות הכי חדשניים ומושקעים. כששואלים אותי-למה את משקיעה כל כך הרבה כסף בתוכנית שלך – יש מפיקות שמשקיעות סכומים נמוכים בהרבה.. לא חבל? תרוויחי יותר.. אני עונה: שהמטרה שלי היא שכל אישה ונערה שיושבת באולם – גם אם היא לא מקצועית – תרגיש שיש כאן משהו מעולם אחר ושהיא ראויה לאיכותי ביותר.
מגיע לנו, לא?

הצצה לסט הצילומים
נסענו לצילומים לאירופה לצורך הפקת הסרט החדש שלי: "אש באוויר".
החורף היה מקפיא. שלג כבד נערם ברחובות, חלק מימי הצילום היו בעיירה מזרח אירופאית. המשטרה סגרה רחוב ראשי לצורך הסרטת חוץ… בניין מגורים בעל 5 קומות התפנה מתושביו למשך שבוע שלם – כדי שנוכל להשתלט עליו ולהסריט בו… ברחוב הועמדו חמישה קרוונים מחוממים. האחד היה כמו מחסן הלבשה שלם. סטים – סטים של בגדים תלו בו לכל שחקנית.. תופרות ישבו שם ליד מכונות תפירה – כדי לתקן  ולסדר כל בעיה בהלבשה – עד שתהיה מושלמת. מגהץ תעשייתי עמד שם פתוח להחליק קמטים אחרונים. בקרוון השני – היו 6 ספריות – שתסרקו כל שחקנית – בתסרוקת שתתאים לתקופה. היה קרוון לחזרות אחרונות, ועוד אחד שבתוכו היה חלק מהציוד לצילומים… 60 אנשי צוות הסתובבו עסוקים עד למעלה מראשם בהפקת יום ההסרטה. יצאנו לצילומים לפנות בוקר – וסיימנו אותם באמצע הלילה.

חלומות פורחים באויר
החלק המסוכן ביותר בהסרטות היה הפרחת כדור פורח שבתוכו חלק  מהשחקניות שלנו… ביניהן שתי ילדות, ואישה מבוגרת [כבת 70.] לפי כללי הבטיחות – מותר להטיס כדור פורח רק בקיץ. אבל ההסרטה שלנו הייתה בחורף….
הסיכונים היו רבים. רוחות חזקות יכולות לסחוף את הכדור מגובה רב – ולהפיל אותו לארץ! אף חברת ביטוח-לא הסכימה לבטח את התעלול הנועז הזה.  אבל הכדור הפורח היה חלק משמעותי בעלילה , ולא יכולנו לוותר עליו… יצאנו ליום ההסרטה המסוכן הזה-עם המון תפילות….אף אחת מהן לא הייתה מיותרת… הרוחות היו עזות. הכדור הפורח התרומם-וכמעט שצנח מגובה רב! השחקניות לא היו צריכות להציג שהן רועדות מפחד-הן פשוט פחדו באמת! וכולנו יחד איתן… ברגע מסוים—הכדור הפורח התרומם לגובה עצום, רחפנים הסריטו את המראה המרהיב הזה מכל כיוון, כשפתאום-נסחף הכדור עם הרוח-ופגע ברדאר של הצבא המקומי. אזעקות יללו, סירנות, רכבי משטרה. ואנשי צבא..החלו להופיע במקום. בניסי שמיים-הם קיבלו את הגירסה שלנו, ואיפשרו לנו להמשיך את ההסרטה. כשהקרנו את הסרט-נשים רבות פנו אלי ושאלו:"הכדור הפורח-הוא לא אמיתי, נכון? הוא נראה מדי יפה וטוב בצילומים בשביל להיות אמיתי…-"  ואני שמחה שלא רואים בסרט את כל הטראומות שעברנו בדרך להסרטה הזו…

תג מחיר
בקשנו מחני להתיחס לענין מחירי כרטיסי הסרטים, שהם לא זולים כלל וכלל. וקבלנו תשובה: לגבי מחיר הסרטים החרדיים—העלות של הסרט שלנו הייה כמו עלות הפקת סרט ענק ואמיתי.  לא חסכנו באף פרט-ולא התפשרנו על פחות ממושלם. הפקה כזו עולה הון, וכדי לאפשר לה לצאת לפועל, מחירי הכרטיסים לא יכולים להיות זולים. זו אכן סוגיה קצת כואבת, והלוואי ותמצא הדרך לסבסד ולממן הפקה של סרטים חרדיים, כולנו נורווח מכך.

תודה לך חני שאפשרת לנו ליהנות קצת מהדרך, במבט לאחור גם סיפורי הכדור הפורח הם בוודאי חלק מהחוויה.
נאחל לך ולכולנו, שהפקות הסרטים החרדים ימשיכו להתקדם ולהתמקצע, מבחינה טכנית ומבחינה תוכנית.
קהל היעד שלנו, הוא הקהל האיכותי בעולם. ואין ספק שהוא ראוי למשובח ביותר.

מלכה לאנדא

רכזת פעילות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט