חמישי אמנותי #5

חמישי אמנותי #5

חמישי אמנותי נעים לכולנו!

היום בחרנו לתת את הבמה למירי קוסובר. מירי, יוצרת סרטי דוקו חרדית, המתמחה בסרטים על גדולי ישראל כבר כמעט 20 שנה, הלכה צעד אחד קדימה עם היזמות והחיבור שלה אל עולם האמנות, והקימה את אתר מרכז הבמה. אז אם רציתן להבין את המודל של האתר, ואיך הוא יכול לשרת אתכן, מוזמנות להיות איתנו.

מירי, ספרי לנו איך הגעת מעולם של אומנות ויצירה להקמת אתר?

לפני כ- 6 שנים הפקתי סרט תיעודי באורך מלא, התעוררי. הוא הוקרן במספר ערים ולקחו אותו כמה מתנסי"ם שבהחלט שיבחו אותו. יחד עם זאת, התקשיתי מאד לשווק אותו דרך המשווקות הרגילות. הן טענו בפניי שכל אשה חייבת לראות את הסרט הזה, אבל לא העבירו לי אף הזמנה. הרגשתי שאין לי דרך לספר על היצירה שלי לעולם, וחשבתי רבות על דרכים לפתור את הבעיה. באותה תקופה בעלי (שהוא אברך כולל) שמע מחבר על אתר בשם בוקינג, שדרכו אנשים מכל העולם יכולים לפרסם חדרים להשכרה, וכמובן להזמין בכל מקום, הוא אמר לי: בואי נעשה בוקינג של התוכניות. המטרה סומנה, ובמשך כמעט שנתיים השקעתי ימים ולילות (וכמובן גם כספים), כדי להצליח ליצור פלטפורמה שוויונית ונוחה, שתאפשר לכל יוצר או יוצרת חרדי/ת להעלות למרשתת את העבודה שלו, בצורה שקהל היעד שלו, רכזות, בתי ספר, ומזמינים פוטנציאלים יוכלו להתרשם מהיצירה, ולהחליט בעצמם אם היא מתאימה למה שהם מחפשים, גם ללא עזרת המתווך. האתר ברוך השם היווה מענה לצורך שהתפתח, והתרחב בצורה מהירה ומפתיעה מאד, עד שכיום מפורסמות בו כמעט אלף תוכניות ומצטרפות כל שבוע נוספות.

אז את אומרת שיש יתרון בבירור על תכנית באמצעות האתר שלך, על פני שיחה עם בעלת התכנית בעצמה?

יש בזה. לפעמים נח ונעים יותר לקבל מידע על התכנית, עוד לפני פניה למפיקה. מעבר לאפשרויות הטכניות המאד נוחות, של סינון ומיון לפי גילאים, בנים או בנות, ואפילו טווח מחירים, האתר מאפשר צפיה בסרטוני דוגמא של רוב התוכניות באתר. האפשרות הזו פתוחה בכל סינוני האינטרנט השונים, ומאפשרת לכל משתמש או משתמשת באתר להתרשם מהתוכנית עוד לפני יצירת הקשר עם בעל התוכנית. כמובן שיש גם תגובות ופידבקים על התוכניות, ובעצם גם בשעות הלילה או בחלונות זמן, אפשר פשוט להשלים את המידע הנחוץ, לפני הזמנת תוכנית.
עם הזמן ראיתי שיש הרבה מזמינים שעדיין מעדיפים ליצור קשר טלפוני עם בעלי התוכניות ולא לשלוח להם הודעות דרך האתר, ולכן הוספתי אפשרות של מספר טלפון לכל תוכנית באתר, כך שאם התרשמת מהסרטון והחלטת שאת רוצה להזמין את פשוט לוחצת על הלחצן "התקשר/י עכשיו" ומקבלת את מספר הטלפון שמעביר את השיחה ישירות לבעלת התוכנית.
מיותר לציין שהשימוש באתר הוא חינמי לחלוטין למחפשי התוכניות.

נשמע נחמד, אבל למען האמת, לא כל אחת מאיתנו אוהבת להשתמש בפלאי הדיגיטל. יש כאלו שמעדיפות את השירות האישי והחם של פעם.

מסכימה לגמרי. התגלית הגדולה שלי עם עליית האתר לאוויר, היתה שאין דבר כזה אתר אוטומטי שעובד מעצמו. למרות המערכת המאד משוכללת שהקמתי, ושמשתפרת כל הזמן (אם יש לכן הצעות אשמח מאד לשמוע), הבנתי כבר בהתחלה שחייבת להיות שם מישהי זמינה, חכמה וקשובה, שתתן מענה אנושי לפניות ולצרכים של הגולשים והמחפשים באתר. רחלי המסורה, היא זו שאחראית אצלינו על המענה האנושי, כך שגם אם את לא דיגיטלית, אם את לא מסתדרת עם הרישום, או שסתם בא לך לשמוע באמת מה אומרים על התוכנית הזו, או מה יכול להתאים לך ספציפית לתקציב שהקצית לארוע הקרוב, כדאי לך להרים טלפון למספר של מרכז הבמה. רחלי תקבל את השיחה ותיתן לך את כל המידע שתבקשי.

אם כבר פתחנו את נושא הדיגיטל, חיבות לשאול אותך. איך את רואה את החיבור של הציבור החרדי לשירותים שפועלים במרחב הדיגיטלי, כלומר באינטרנט? כשר ככל שיהיה, עד כמה הוא רלוונטי?

זו שאלה במקומה, ואספר לכן אניקדוטה קטנה שאני נזכרת בה פתאום. כשחשבתי על האתר לפני 4 שנים עשיתי תחקיר, ושאלתי רכזת חברתית בסמינר שבו עבדתי באותה התקופה מה היא חושבת על הרעיון של האתר. ניסיתי להבין מה הקשיים שלה היום, והאם אתר יכול לתת להם מענה. היא היתה מופתעת מאוד ושאלה אותי בפליאה: אתר?? מי ישתמש בכזה דבר?! פגשתי אותה כעבור שנה וחצי, באותו הסמינר. היא ניגשת אליי ושואלת אותי: נו מירי, מה עם האתר, כבר עובד? אני חייבת משהו כזה.. אני בני ברקית שמרנית מאוד, ועדין מסתכלת על השימוש שלנו כציבור חרדי באינטרנט, ומבינה שגם אצלנו הוא הולך וחודר. חשוב לי מאוד לשמור על שימוש מוגן, מסונן ומושכל, אבל יחד עם זאת, לראות את המציאות ולתת מענה שמתאים לה. בדיוק כמו שאנחנו כבר לא נוסעים ממקום למקום באמצעות סוס ועגלה, אז מותר לנו לרתום את הטכנולוגיה הכשרה והמותרת לשירותינו, ולהיעזר בה  כדי לייעל ולהקל את העבודה שלנו. זו דעתי הקטנה 🙂 והמשתמשים והמשתמשות הרבים והרבות באתר שלנו, כאלו המשתייכים לציבור חרדי שמרן וסגור כדוגמת בתי ספר, מתנס"ים חרדיים מובהקים, תלמודי תורה ועוד, הם כנראה ההוכחה שיש צדק בדבריי.. 

נראה שאת לא שוקטת על השמרים.. ספרי לנו על תכניות עתידיות שלך הקשורות לעולם התרבות החרדי.

הו, אנחנו באמת עסוקים בלתכנן ולבנות את הדבר הבא. חשוב לי לומר שהמשוב שלכן, ושל משתמשי האתר, הוא החשוב ביותר וממנו אנחנו לומדים מה נדרש ומה כדאי לשנות, להוסיף, לשדרג. אז מוזמנות תמיד לספר לי מה אתן חושבות!
ספציפית לגבי פיתוח חדשני, יכולה לשתף אתכן שבקרוב מאד נפעיל באופן קבוע אתר הזמנת כרטיסים, דרכו תהיה אפשרות של הזמנת ותשלום כרטיסים לאירועים, דרך אתר חרדי שפתוח בכל סינוני האינטרנט, ולא מציג כרטיסים לאירועים אחרים שלא מתאימים לקהל חרדי. האתר ייתן מענה למתנסי"ם ומחלקות תרבות שמעוניינות לאפשר מכירת כרטיסים דיגיטלית, אבל באופן שמותאם לצביון החרדי.

תודה, מירי, שסיפרת לנו על המיזם שלך. רגע לפני שנפנה אליו כדי לנסות ולהיעזר בו לאירועי פורים ופסח הקרובים, נאחל לך הצלחה רבה בהמשך פיתוח מוצרים העונים על הצרכים שלנו, רכזות ומובילות התרבות החרדית ברחבי הארץ.

בכיף, שמחתי להיות פה, ואני מחכה לכן באתר: https://www.mercaz-habama.com/
או בטלפון: 072-39-44-900
ואפשר גם לשלוח מייל לכתובת: admin@mercaz-habama.com

מלכה לאנדא

רכזת פעילות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט